FAQ – co chcielibyśmy wiedzieć o użytkowaniu elektryków?
Jakie są podstawowe korzyści z posiadania auta elektrycznego? To niższe koszty paliwa i eksploatacji, darmowe strefy parkowania w mieście, możliwość poruszania się buspasem oraz skorzystania z programu dofinansowania zakupu auta.
Czy ładowanie auta elektrycznego jest trudne, czy dam sobie radę? Ładowanie pojazdu jest łatwe, jak podłączenie żelazka do prądu i jeżeli ładujemy w domu – w większości sytuacji odbywa się podczas naszego snu. Podczas wydania takiego auta w salonie, Klient otrzymuje komplet informacji na temat ładowania w mieście.
Jak długo trwa ładowanie? Przy korzystaniu z ładowania w domu proces trwa około 7-8 godzin (w trakcie nocy), szybkie stacje ładowania w mieście ładują je ok. 30 minut (ładowanie od 10% do 80%).
Na czym polega szybkie ładowanie? Są to szybkie stacje ładowania prądem stałym z oznaczeniem DC, w ciągu godziny auto może przyjąć 150-250 kW.
Czym jest stacja ładowania i tzw. wallbox? Wallbox to stacja ładowania, wykorzystuje ładowanie prądem przemiennym, trójfazowym o mocy od 11 kW do 22 kW. Wallbox najczęściej montowany jest w miejscu, gdzie mamy złącze siłowe.
Jaki zasięg ma auto elektryczne? Realnie jesteśmy w stanie pokonać około 300-450 km, w zależności od naszego stylu jazdy, trasy, a także warunków atmosferycznych.
Czy jazda w czasie deszczu jest bezpieczna? Tak, auta elektryczne spełniają wszystkie normy i mają odpowiednie zabezpieczenia.
Czy utrzymanie auta elektrycznego jest drogie? Przeglądy w samochodach elektrycznych są wykonywane rzadziej z racji braku obowiązku wymiany płynów typu: olej silnikowy, olej w skrzyni biegów.
Jaki koszt miesięcznie poniosę w związku z ładowaniem, jeżdżąc głównie po mieście? Podczas ładowania samochodu we własnym zakresie w domu, wykonując około 1000 km miesięcznie, koszt ładowania może wynieść około 150-200 zł / m-c.