Aby oswoić i przybliżyć temat elektryfikacji połączyliśmy siły ze światem street artu. Owocem współpracy jest unikatowa grafika stworzona dla modelu Volvo EX30, którą zaprojektował – poznański street artowiec Noriaki. Samochód zyskał bogatą paletę barw oraz wyraziste detale, co z pewnością przyciąga uwagę. Najbardziej charakterystycznym elementem grafiki jest postać Watchera, który napędza elektryfikację i przygląda się zmianom, jakie zachodzą w motoryzacji. Watcher to postać, która jest motywem przewodnim w twórczości Noriakiego, z głową w kształcie jednego, podłużnego oka, która patrzy, obserwuje, zawsze jednak budzi pozytywne emocje, a można ją spotkać w różnych miejskich przestrzeniach Poznania.
spotkanie Volvo z Watcherem
„To, czego się najbardziej obawiamy, jest najczęściej tym, czego najbardziej potrzebujemy”
Eleanor Roosevelt
W świecie, gdzie dbałość o środowisko jest coraz ważniejsza, samochody elektryczne stają się nie tylko alternatywą, ale również wyborem przyszłości.
Zobacz film
– Głównym celem projektu było przyciągnięcie uwagi widza poprzez unikatową estetykę. Zależało mi, aby wyróżnić się poprzez futurystyczny design, inspirowany liniami Volvo EX30. Samochód miał być nie tylko źródłem podziwu, lecz także emanować nietuzinkowością. Zazwyczaj preferuję pracę w monochromatycznej palecie, korzystając z kolorów czarno-białych. Jednakże w przypadku tego projektu postanowiłem pójść zupełnie inną drogą, eksponując potęgę kolorów i elektryfikacji, gdyż widzę przyszłość malującą się właśnie w barwach. Na projekcie znalazły się symboliczne elektryczne wtyczki oraz błyskawice, które mają za zadanie podkreślić iskrzący, dynamiczny charakter samochodu -opowiada Noriaki.
I teraz zadajmy sobie pytanie po co to wszystko?
- Najczęściej boimy się tego, czego nie znamy i często negujemy z góry pewne rozwiązania, które są nowe.
Zależy nam na wyjaśnianiu wątpliwości, które powstały i cały czas powstają wokół samochodów elektrycznych. Volvo EX30 z grafiką zaprojektowaną przez Noriakiego przyciąga wzrok i skłania do zadawania pytań dotyczących elektryfikacji.
1. Obawa o Bezpieczeństwo
Jedną z najczęstszych obaw dotyczących samochodów elektrycznych jest kwestia bezpieczeństwa. Czy istnieje ryzyko pożaru baterii? Warto jednak pamiętać, że baterie w samochodach elektrycznych przechodzą rygorystyczne testy bezpieczeństwa, a ryzyko pożaru jest niezwykle niskie. Ponadto, nowoczesne systemy zarządzania energią pozwalają na monitorowanie i kontrolowanie temperatury baterii, minimalizując ryzyko awarii.
Analizując statystyki dotyczące pożarów samochodów w Polsce w 2022 roku współczynnik pożaru na 100 samochodów jest nawet niższy dla aut elektrycznych (0,03) niż dla spalinowych (0,04). Moc pożaru i długość jego trwania jest porównywalna w obu rodzajach samochodów. Jednak ze względu na duże zainteresowanie tematem elektromobilności, informacje jej dotyczące mają większą nośność w szeroko dostępnych mediach.
2. Kwestia Ekologii
Inną obawą jest kwestia rzekomego braku ekologiczności samochodów elektrycznych. Jednakże, badania wykazują, że pomimo wyższych emisji wytwarzanych podczas produkcji baterii, samochody elektryczne są znacznie bardziej ekologiczne w długoterminowej perspektywie. Ich ekologiczność wzrasta wraz z rosnącym odsetkiem odnawialnych źródeł energii w sieci elektroenergetycznej.
Pojazdy elektryczne nie emitują spalin z rury wydechowej i są bardziej energooszczędne niż pojazdy z silnikiem spalinowym (ICE).
3. Wątpliwości i Nowe Technologie
Podobnie jak sto lat temu, gdy ludzie obawiali się nowego wynalazku jakim był samochód, tak i dzisiaj obawy dotyczące nowych technologii są zrozumiałe. Jednakże, warto podkreślić, że samochody elektryczne nie są wyłącznie wymysłem dealerów samochodowych, ale są reakcją na narastające problemy ekologiczne. To także reakcja na coraz bardziej restrykcyjne normy i regulacje państwowe.
4. Zasięg
Wiele osób twierdzi, że nie przesiądzie się do samochodu elektrycznego, bo nie będzie w stanie nigdzie dojechać. Model Volvo EX30 posiada zasięg do 480km, a Volvo EX90 ponad 600km zasięgu na jednym ładowaniu. Zakresy te są więcej niż wystarczające dla większości codziennych potrzeb jak np. dojazd do pracy. Przy dobrym planowaniu, przy rosnącej wciąż sieci stacji ładowania można bez problemu wybrać się w naprawdę daleką podróż.
5. Brak infrastruktury ładowania
Niektórzy uważają, że ładowanie samochodu elektrycznego to powolny i uciążliwy proces, podobny do patrzenia na schnącą farbę. Chociaż prawdą jest, że czas ładowania różni się w zależności od prędkości ładowarki i pojemności akumulatora pojazdu elektrycznego, przy korzystaniu ze stacji szybkiego ładowania można naładować do 80% pojemności baterii już w 30 minut. Punktów z ładowarkami zarówno standardowymi, jak i tymi szybkimi wciąż przybywa, a tempo wzrostu sieci nadal rośnie. Volvo Firma Karlik oferuje w swoich salonach w Poznaniu i Baranowie stacje szybkiego ładowania prądem stałym (DC), moc każdej z nich to 175 kW, a wyposażone są w punkty ładowania CCS.
Jesteś zainteresowany jazdą testową Volvo EX30? Umów się już teraz!
Szkolenia i edukacja także z elektryfikacji
Od kilku lat w naszych salonach realizujemy praktyczne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, z wykorzystaniem inscenizacji, które poprowadzą ratownicy medyczni z firmy Medevac oraz warsztaty z zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod czujnym okiem Policjantek z Wydziału Ruchu Drogowego. Zdecydowaliśmy się poszerzyć tematykę tego szkolenia o elektryfikację, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i umożliwić przyszłym użytkownikom samochodów elektrycznych pełne wykorzystanie potencjału tej technologii. Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się, jak proste i przyjazne może być użytkowanie samochodu elektrycznego. Oferujemy praktyczne wskazówki dotyczące ładowania, oszczędzania energii oraz utrzymania pojazdu w doskonałym stanie.
Chcesz wziąć udział w szkoleniu? Napisz do nas.
Marketing i PR
(61) 872 90 61
kontakt@karlik.dealervolvo.pl